تبلیغات در اینترنتclose
کدومش بهتره ؟ سهام با نام یا بی نام؟
زمان جاری : سه شنبه 26 تیر 1397 - 12:45 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

تعداد بازدید 45
نویسنده پیام
kara
آنلاین

ارسال‌ها : 46
عضویت: 10 /8 /1396
کدومش بهتره ؟ سهام با نام یا بی نام؟
برای اینکه بفهمیم کدومش بهتره باید اول یه تعریف درستی از هر کدوم ارائه بدیم تا بتونیم تصمیم بگیریم کدوم یک از حالت ها بهتره.
بنابراین تعریفی از هر دو حالت ارائه میدیم.
خب همون طوری که از اسمش پیداست سهام با نام سهامیه که نام صاحب سهم مشخصه . و روی ورقه سهم مشخص میشه . طبق ماده 40 قانون تجارت انتقال سهام بانام باید در دفتر ثبت شرکت به ثبت برسد و انتقال دهنده یا وکیل یا نماینده قانونی او باید انتقال را در دفتر مزبور امضاء کند. در مواردی که تمامی مبلغ اسمی سهم پرداخت نشده است نشانی کامل انتقال گیرنده نیز در دفتر ثبت سهام شرکت قید و به امضای انتقال گیرنده یا وکیل یا نماینده قانونی او رسیده و از نظر اجرای تعهدات ناشی از نقل و انتقال سهم معتبر خواهد بود . هر گونه تغییر اقامتگاه نیز باید به همان ترتیب به ثبت رسیده و امضا شود.هر انتقالی که بدون رعایت شرایط فوق به عمل آید از نظر شرکت و اشخاص ثالث فاقد اعتبار است .
حالا میریم سراغ سهام بی نام:
سهام بینام چه نوع سهامیه به نظرتون؟
طبق تعاریف ارائه شده در کارا ثبت ، سهم بی نام
سهمی است که ورقه راجع به آن متضمن نام صاحب سهم نیست، بلکه به صورت سند در وجه حامل تنظیم می شود. سهم بی نام به صورت سند در وجه حامل تنظیم و ملک دارنده آن شناخته می شود، مگر این که خلاف آن ثابت شود. نقل و انتقال این گونه سهام به قبض و اقباض به عمل می آید. بنابراین ، نقل و انتقال آن منوط به تحویل و دریافت است و مستلزم هیچگونه تشریفات ثبت نیست . لازم به ذکر است گواهی نامه موقت سهام بی نام در حکم سهام بانام است و از لحاظ مالیات بر درآمد مشمول مقررات سهام بی نام می باشد .
سهام بانام یا بی نام در تمام مراحل دارای یک ارزش می باشند و دارندگان آن ها در نفع و ضرر و استفاده از شرکت یکسان اند.

حالا بررسی میکنیم که کدومش بهتره ؟
من مزایا و معایب هر کدومو میگم شما خودتون قضاوت کنین:
سهام با نام چون مشخصاتش معلومه اگه گم بشه و یا جعل بشه میشه خیلی راحت پیگیریش کرد. قابل کنترله. به عبارت بهتر شرکت میتونه بفهمه که سهامش در دست کیه و در محل شرکت دفتری وجود دارد که شماره ردیف سهام و نام دارنده در آن ذکر شده است. بنابراین هر سهم از روی شماره ردیفش معلوم است که متعلق به چه شخصی می باشد. انتخاب سهام بانام به خاطر آن است که شرکت مایل است شرکای خود را بشناسد.
مزیت سهام بی نام نیز در سرعت نقل و انتقال و وجود راه گریز از هزینه های قانونی نقل و انتقال قراردادی یا قهری ( ارث ) و امکان وثیقه گذاری آسان ( با قبض عین ) است.
با توجه به آنچه آمد ، سهام با نام مناسب تر به نظر می رسد. چرا که سهام بانام ، ضمن اینکه از نظر امنیتی بهتر است، باعث می شود تا هویت کلیه ی صاحبان سهام را بشناسید.

برای مطالعه بیشتر به سایتهایی نظیر کارا میتونید مراجعه کنید.


امضا کاربر
با ما در ثبت تغییرات کارا ثبت همراه شوید.
یکشنبه 19 فروردین 1397 - 14:22
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

پاسخ ها


برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست روی تازه سازی پاسخ ها کلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :